Trataka ( Göz Yogası )

TRATAKA ( GÖZ YOGASI ) NEDİR?

 

Bir insanin bir gün boyunca ne yapacağı, tüm hayatı boyunca ne yapmak istediğine bağlıdır, çünkü yaşam günlerin bir araya gelmesinden oluşur. Doğru zamanda doğru çalışmalara başlamak gereklidir, çünkü böyle bir çalışmada, kişi daha yüksek düşüncelere kendini açık tutar, ve bu kişinin karakterini yükseltir.

Mevsim (ilkbahar-Sonbahar  başı ve sonu )başlangıçlarında temizlenme (Kriya) amaçlı yapılması çok fayda sağlar. Oturularak bir eğitmenin eşliğinde, mum ışığına odaklanarak yapılan bir çalışmadır.

Tratak bir nesneye, gözlerin kırpılmadan -gözlerden yaşlar boşanıncaya dek bakılmasıdır. Burada önemli olan, sadece gözlerin bu nesneye bakması değil aynı zamanda tüm dikkatin de o nesneye yönlendirilmesidir. En bilinen tratak nesnesi mum ışığıdır. Loş bir odada, öğrenci tüm dikkatini göz hizasında bulunan bir mumun ışığına verir. Gözlerini hiç kırpmadan sadece bu ışığa konsantre olur. Daha sonra, gözlerini kapatarak aynı nesneyi kapalı gözlerle görmeye çalışır yani saguna meditasyonu yapar. Tüm uygulamalarla birlikte yaklaşık 1 saat sürer.

Önce bir grupla çalışıp tam olarak sistemi öğrendikten sonra , kendiniz de uygulayabilirsiniz.

 

Faydaları;

1.Konsantrasyonu arttırır, yaşam amacınızı anlamanıza yardımcı olur.

2.Zihni sakinleştirip olanı olduğu gibi yorum yapmadan görmeyi sağlar,

3.Gözyaşı kanallarını açar, çalıştırır, gözlere parlaklık ve canlılık verir,

4. Fiziksel bakımdan göz kaslarının güçlenmesini ve mukavemetini temin eder. Ayrıca onları rahatlatır. Gözleri berrak, net ve parlak hale getirir. Gözyaşı bez ve kanallarını temizler ve gözü arındırır.

5. Terapik bakımdan, basit şaşılıklar üzerinde etkisi bulunur, göz merceği odaklanmasındaki tembellikleri ve mesafe ayarı zorluklarını ortadan kaldırır. Sinir sistemi üzerinde dengeleyici etkileri mevcuttur, tedirginliklere, uykusuzluğa faydaları vardır, trataka çalışan kişiler depresif durumlardan uzaklaşırlar.

Trataka, hafızayı güçlendirir, konsantrasyon kabiliyetini en üst seviyelere çıkartır, Kişinin kendine güven duygusunu artırır ayrıca meditasyon için iyi bir hazırlayıcıdır.

6.Üçüncü göz denilen sezgi merkezini aktive eder. Eşzamanlılıkları arttırır.

7.Sinüzit vb.tıkanıklık kaynaklarını farketmenizi ve kanalların açılmasını sağlar.

Grup Eğitimleri
Bireysel Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Copyright © 2013 Aklotus. Tüm Hakları Saklıdır.